حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

سبد خرید 0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

کلید محافظ جان (Residual current device)

همه ما به ‌خوبی می‌دانیم که وسایل برقی در کنار خدماتی که برای ما دارند، به دلیل عبور جریان الکتریکی در آنها خطراتی  نیز با خود به همراه دارند و این خطرات زمانی تشدید خواهد شد که لوازم دارای عایق‌بندی ضعیف و یا سیم کشی اشتباه بوده و یا اینکه به شیوه درستی از آنها استفاده نشود.

در این صورت است که خطرات و آسیب های مرگباری در انتظار کسانی که از این لوازم استفاده می‌کنند بوده که این خطرات شامل: آتش سوزی، برق گرفتگی و… می‌شود.

در ادامه اطلاعات مفیدی پیرامون خطرات برق گرفتی و راه جلوگیری از آن توسط سایت آچاربرق به نشانی www.Acharbargh.com جمع ‌آوری شده که خواندن آن در جلوگیری از اتفاقات ناگوار و ناراحت کننده، مثمرثمر واقع خواهد شد.

 

برای درک بهتر چگونگی بروز این اتفاقات ناگوار بهتر است که دست به دامن یک مثال در این باره شویم؛ تصور کنید برق خانه شما که تک فاز است به دلایل مختلفی که در قسمت بالا بیان شد، به بدنه لوازم برقی منزل شما مانند لباس شویی، اجاق گاز و… برخورد کند، ان هنگام است که با کوچکترین لمس بدن شما با اینگونه وسایل، دچار برق گرفتگی خواهید شد.

حال چاره کار کجاست؟ آیا با وجود این همه خطر می‌شود با این وسایل کار کرد؟ در پاسخ به این سوال ها باید گفت که بهترین راهکار برای جلوگیری از برق گرفتگی، استفاده از کلید حفاظتی است که به شما کمک خواهد کرد و تشخیص می دهد که آیا بدنه وسایل دارای برق می باشند یا خیر.

البته باید گفت که اتصال کوتاه و اضافه بار توسط قسمت حرارتی و مغناطیسی کلیدهای مینیاتوری محافظت می‌شوند اما این قطعات قدرت حفاظت مدارا را در مقابل نشتی جریان که موجب خسارت‌های شدیدی هم می‌شود، ندارد پس برای پایین آوردن خطرات و حفظ جان افراد از گزند آسیب هایی مانند برق گرفتگی، باید از محافظ جان و یا نشتی جریان استفاده شود.

کلید محافظ جان یا نشت جریان چیست؟

 

کلید محافظ جان را باید نوعی کلید دانست که به منظور قطع مدار بصورت خودکار، طراحی شده است و کار اصلی این ابزار، تشخیص غیر متعادل بودن جریان الکتریکی بین سیم‌های رفت و برگشت یک مدار می‌باشد.

 

در واقع وظیفه اصلی کلید محافظ جان زمانی پررنگ می‌شود که وجود هرگونه اختلاف بین جریان‌های موجود در سیم فاز و نول (در مدار تکفاز)  که نشان دهنده جریان نشتی و در نتیجه بروز خطر شوک می‌باشد را تشخیص دهد.

 

باید اضافه کرد که وجود این اختلاف ممکن است بر اثر اتصال بدنه یکی از دستگاه‌ها باشد که  در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد که اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیدا کرده است.

 

برای درک بهتر خطری که بوسیله کلید محافظ جان رفع می‌شود باید گفت؛جریان در حدود 30 میلی‌آمپر از طریق بدن انسان بطور بالقوه برای ایجاد ایست قلبی و یا آسیب جدی، در صورتی که بیش از یک صدم ثانیه ادامه دار باشد، کافی است که این نوع کلید ان را مهار می‌کند.

محافظ جان

هدف و عملکرد کلید محافظ جان چگونه است

در همین ابتـدا باید گفت که این کلیـد در دو نــوع حساسیت بالا و حساسیت متـوسط، ساخته و روانه بازار شـده است که در نوع حساسیت بالا، تشخیص جریان‌های نشتی کمتر از 30 میلـی‌آمپر می‌باشـد و کـاربرد این نوع کلیـد در سـاختمان‌های مســکونی است.

عملکرد این کلیدها اینگونه است که اگر جریان نشتی وجود داشته باشد،  کلیـدهای نشت جریان با تشخیص درست جریان‌های نشت کوچـک ( معمولا ۵ تا۳۰ میـلی آمپر ) و  قطع بسیار سریع  (< ۳۰ میلی‌ثانیه) از برق گرفتگی جلوگیری می کند.

این کلیدها را باید بخشی اساسی از قطع خودکار منبع تغذیه دانست و این گفته به معنای خــاموش شدن هنگام بروز خــطا و نه تکـیه بر مداخـله انسان که همان اصــول اساسی الکتریکی مدرن است، می‌باشد.

کلیـدهای نشت جــریان برای جلوگیری از برق گرفتگی، باید ظرف 25-30 میــلی ثانیه، با هر جریان نشتی ( از طریق یک فرد ) قبل از اینکــه شوک الکتریکی قلب را به فیبریلاسیون دهلیزی که شـایع ترین علت مرگ از طریق شوک الکتریکـی است را قطع  کند. این کاربـرد کلیدهای محافظ جان در حالی است که قطع کننده یا فیوز های مینیاتوری تنها زمانی مدار را قـطع می‌کنند که جریان کلی بیش از حـد باشد که در این زمان ، عملا کار از کار گذشته و فرد با مرگ بر اثر شوک الکتریکی روبرو می‌شود.

یکـی دیگر از عملکرد های این نوع کلیــد ها ، اندازه‌گیری تعادل جریان بیــن دو هادی با استفاده از یک ترانسفورماتور که با جریان تفاضلی کار می‌کنند ، می باشد و این امر تفـاوت بین جریان از طریق هادی زنده و بازگشت از طریق هادی خنثی را اندازه گیری می‌کند و اگر اینها صفر نباشند ، یک نشت جـریان به جـای دیگر(به زمین یا به مدار دیگر) وجود دارد و دستگاه جریان را قطع خواهد کرد.

کلیـدهای نشت جریان دستـگاه ها ، قابل آزمایش و تنظیم می‌باشـند و یک دکمه تست ، با خیال راحـت شرایط نشتی کوچکی را بـوجود آورده و پس از برطرف شدن شرایط خطا ، راه‌اندازی مجدد در رسانا صورت می‌پذیرد.

محافظ جان

کاربرد کلیدهای نشت جریان و محافظ جان چیست

این کلیـدها دارای کاربــردهای مفید و سودمندی می‌باشند و گاهی با پریزها ادغام شده و یا روی وسایلی نصب می‌شوند که ممکن است خـطر خاصی برای ایـمنی آن وجود داشته باشد که با این کلیـدها خنثی می‌شوند . به عنوان مثال : سیم‌های بلند که ممکن است در فضای باز، تجهیزات باغچه، سشواری که در نزدیکی حمام و یا روشویی است ، مورد استفاده قرار بگیرد و باید گفت؛ پریزهای برقی که دربردارنده کلیدهای نشت جریان الکتریکی می‌باشند در حال حاضر بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.

و در پایان باید اضافه کرد که یک کلید نشت جریان خالص، عدم تعادل در جریان‌های هادی تغذیه و برگشت مدار را تشخیص می‌دهد، اما نمی تواند مانند فیوز یا قطع کننده مدار مینیاتوری در برابر بار یا اتصال کوتاه، محافظت کند( به استثنای مورد خاص اتصال کوتاه از حالت زنده به زمین)

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X